Dobré ráno, je čtvrtek 1.10.2020, 8:58. Dnes má svátek Igor, zítra Olívie/Oliver.
Detail
Celý článek
Historie hřbitova ve Stradonicích
2012-02-29 13:36:22 | Obec


Kaple sv. Liboria a hřbitov ve Stradonicích

V místě dnešní kaple původně stávala kaple dřevěná. Roku 1721 byla kaple zvětšena a v letech 1834 – 1835 došlo k zásadní přestavbě celého objektu. Stavbu, kterou dnes můžeme spatřit, projektoval Antonín Jiruš, coby tehdejší ředitel stavebního úřadu fürstenbergského panství.

Jedná se o jednolodní obdélníkovou stavbu s obdélníkovým presbytářem, osvětlenou šesti jednoduchými okny zaklenutými do oblouku s mřížovím a dvěma rozetovými okny ve štítech. Budova je orientována v ose východ – západ.
Torzo vybavení, které se dochovalo, pochází z konce 19. století. Obraz na hlavním oltáři je dílem Emanuela Dítěte. Varhany na kůru postavil varhanář Ferdinand Guth z Čisté u Rakovníka. Nad stavbou ční zvonová věžička, vybavená dvěma zvony. První, umíráček, je na plášti opatřen dvojicemi andílků a křížů s Kristem. Druhý je bez jakékoli reliéfní výzdoby. Ani jeden ze zvonů nenese letopočet ani název zvonařské dílny, kde byly ulity.
Zdejší hřbitov byl zřízen v roce 1721.

Zhruba v polovině 19. století byl celý starý hřbitov reorganizován a dostal členění, které zhruba spatřujeme dodnes. O tuto změnu se zasloužil tehdejší řídící učitel v Nové Huti Vácslav Dvořák.

Ústředním bodem hřbitova je patronátní kříž, který v roce 1864 věnoval tehdejší majitel fürstenberského panství kníže Max Egon Fürstenberg. Dále se zde dochovala celá řada cenných kamenných náhrobků i litinových náhrobních desek. Tyto pocházejí dílem z nižborských a dílem z jáchymovských železáren.
Osoby, které zde leží, jsou správcové nižborského zámku, techničtí vedoucí a úředníci nižborských železáren, správci a sládkové pivovaru v Nižboru, vrchnostenští úředníci, lesní správci, lékaři, ale i kněží, legionář, ruský voják z II. světové války, mlynáři, sedláci a učitelé. Dva hroby připomínají sklářský rod Rűcklů (Antonín Rűckl založil v roce 1903 zdejší sklárnu v Nižboru). Na hřbitově je pohřben spisovatel František Nepil (viz. obrázek).
Stradonický hřbitov je cenným dokladem historie našich obcí a života našich předků, o který je třeba náležitě pečovat a chránit jej.Nižbor - základní informace

Foto Kód obce: 10468 0
IČZÚJ: 531596
Kraj: Středočeský
Okres: Beroun

Počet obyvatel: 2025
Výměra: 2857,76 ha
Hustota: 52,8 ob./km2

Finanční úřad: Finanční úřad v Berouně
Pověřený úřad: Beroun
Stavební úřad: Beroun
Matriční úřad: Beroun
Pověřený úřad s rozšířenou pravomocí: Beroun

Počet částí obcí: 3
Počet katastrálních území: 3
Počet základních sídelních jednotek: 3

Pošta: ANO
Škola: 1. - 5. třída
Zdravotnické zařízení: ANO
Policie: NE
Kanalizace: ANO
Voda: ANO
Plyn: ANO

Nižbor
Obec Nižbor se nachází v Křivoklátské vrchovině, která je charakterizována velmi členitým a rozmanitým povrchem. Krátké hřbety se tu střídají s hlubokými údolími potoků. Leží severozápadně od města Berouna v údolí řeky Berounky.

Krátce po osvobození se Nová Huť pod Nižborem v roce 1946 přejmenovala na nynější Nižbor a od roku 1949 se odtrhla od rakovnického okresu a stala se definitivně součástí Berounska.

Více o historii obce...

Obec Nižbor
Obec


Obec Nižbor
Obecní úřad Nižbor
Křivoklátská 26
267 05 Nižbor
tel. 311 693 213
fax 311 693 260

e-mail: obec.nizbor@telecom.cz
elektronická podatelna: podatelna@obecnizbor.cz

Pracovníci obecního úřadu
* účetní
* administrativní pracovnice

Starostka Kateřina Zusková
Místostarosta Pavel Hučko


úřední hodiny: pondělí a středa: 8-12, 13-18 hodin

bankovní spojení: 3025131/0100 KB Beroun
Adresa datové schránky: ppwbi4g

IČO: 00233641
DIČ: CZ00233641

Vlajka ČR Informační leták o obci - CZ
Vlajka ENG Informační leták o obci - ENG

Virtuální prohlídka
Rizika a nebezpečí
Nižborský list - jednotlivá čísla
Znak obce
Zank obce

Znak obce: V červeném štítě šikmé stříbrné, vlnité břevno provázené nahoře otevřenou královskou korunou, dole dubovou snítkou s jedním žaludem, vše zlaté.

Co obecní znak symbolizuje: Královská koruna označuje královský hrad, vlnité břevno řeku a dubová snítka původní lesy v okolí. Znak obce je novodobý, obec jej získala v roce 1995, návrh vytvořil Jiří Hás.

www.obecnizbor.cz
© Obec Nižbor
Právní doložka
Editace