Dobré dopoledne, je čtvrtek 1.10.2020, 9:39. Dnes má svátek Igor, zítra Olívie/Oliver.
Detail
Celý článek
Zámek Nižbor
2010-04-28 23:12:33 | Obec


Zámek Nižbor

Mimořádnou úlohu v ochraně přemyslovského knížectví a později královské moci měl původně hrad Křivoklát, který stál přímo v centru panovnické državy, obecně nazývané přemyslovský lovecký hvozd. V následujících stoletích jeho úlohu doplnila řada dalších hradů a hrádků, mezi něž také patřil Nižbor. Hrad byl postaven v polovině 13. století na ostrohu nad soutokem řeky Berounky a Habrového potoka. Jeho stavebníkem byl zřejmě král Přemysl Otakar II.
Kolem roku 1265 hrad již sloužil jako správní centrum celého Podbrdského kraje namísto nevyhovujícího tetínského hradiště. Na pořádek ve svěřené oblasti dohlížel purkrabí. Král do Nižbora přenesl i důležitý úřad popravce, který se staral o stíhání zločinců a jejich následné potrestání. Ve 14. století byl tento úřad přenesen na nedaleký hrad Žebrák.
První název hradu byl Miesenburg, česky “Hrad nad Mží”., jak se tehdy řeka Berounka jmenovala. Název prošel různými změnami a v roce 1785 se již objevuje jako Nyžbor. Vzhledem ke své pozici na skále nad řekou a díky mohutnému opevnění byl sice velmi dobře chráněn, přesto ho v roce 1425 dobyla husitská vojska.
Nižbor zůstal až do roku 1601 královským majwetkem, ale jak bylo v té době zvykem, panovník jej zastavoval (pronajímal) šlechticům, vůči kterým měl nějaké finanční závazky. Majitelé zámku se dál měnili, zámek postupně přestavovali na pohodlnější zámek a nakonec jej po bitvě na Bílé Hoře získal i s přilehlým panstvím rod Valdštejnů, který zámek proměnil na honosnou barokní rezidenci. Přestavby se také dočkala stará zámecká kaple sv. Kateřiny, která byla v roce 1724 nově zasvěcena Povýšení sv.Kříže (i ?) Dalším majitelem zámku se stal rod Fürstenbergů (dcera Jana Josefa z Valdštejna, který držel zámek byla provdána do rodu Fűrstenbergů). Po její smrti veškerý majetek připadl jejímu synovi Karlu Egonovi I. Ten roku 1736 převedl celé Nižborsko pod správu Rakovnického kraje, která trvala téměř do poloviny dvacátého století. Díky schválené pozemkové reformě byli Fűrstenbergové ve dvacátých letech minulého století nuceni postoupit státu většinu svého majetku, do kterého spadalo i nižborské panství. Za socialistické éry zámek značně zpustl a ocitl se v havarijním stavu. V roce 1996 zámek zakoupila obec do svého vlastnictví a postupně se snaží o jeho záchranu. Zámek je nemovitou kulturní památkou. V roce 2006 byl pod zámkem umístěn a vysvěcen nový dřevěný kříž. Z tohoto místa je nádherný výhled.

Informační centrum keltské kultury na zámku Nižbor každoročně od května do listopadu je otevřeno informační centrum keltské kultury, kde Vám multimediální projekce přiblíží pohyb keltského lidu Evropou, seznámíte se s jejich náboženstvím, řemeslnickým umem a obecně jejich životem. Tradičně se zde také pořádají oslavy významných keltských svátků. Informační centrum provozuje Ústav archeologické památkové péče
Nižbor - základní informace

Foto Kód obce: 10468 0
IČZÚJ: 531596
Kraj: Středočeský
Okres: Beroun

Počet obyvatel: 2025
Výměra: 2857,76 ha
Hustota: 52,8 ob./km2

Finanční úřad: Finanční úřad v Berouně
Pověřený úřad: Beroun
Stavební úřad: Beroun
Matriční úřad: Beroun
Pověřený úřad s rozšířenou pravomocí: Beroun

Počet částí obcí: 3
Počet katastrálních území: 3
Počet základních sídelních jednotek: 3

Pošta: ANO
Škola: 1. - 5. třída
Zdravotnické zařízení: ANO
Policie: NE
Kanalizace: ANO
Voda: ANO
Plyn: ANO

Nižbor
Obec Nižbor se nachází v Křivoklátské vrchovině, která je charakterizována velmi členitým a rozmanitým povrchem. Krátké hřbety se tu střídají s hlubokými údolími potoků. Leží severozápadně od města Berouna v údolí řeky Berounky.

Krátce po osvobození se Nová Huť pod Nižborem v roce 1946 přejmenovala na nynější Nižbor a od roku 1949 se odtrhla od rakovnického okresu a stala se definitivně součástí Berounska.

Více o historii obce...

Obec Nižbor
Obec


Obec Nižbor
Obecní úřad Nižbor
Křivoklátská 26
267 05 Nižbor
tel. 311 693 213
fax 311 693 260

e-mail: obec.nizbor@telecom.cz
elektronická podatelna: podatelna@obecnizbor.cz

Pracovníci obecního úřadu
* účetní
* administrativní pracovnice

Starostka Kateřina Zusková
Místostarosta Pavel Hučko


úřední hodiny: pondělí a středa: 8-12, 13-18 hodin

bankovní spojení: 3025131/0100 KB Beroun
Adresa datové schránky: ppwbi4g

IČO: 00233641
DIČ: CZ00233641

Vlajka ČR Informační leták o obci - CZ
Vlajka ENG Informační leták o obci - ENG

Virtuální prohlídka
Rizika a nebezpečí
Nižborský list - jednotlivá čísla
Znak obce
Zank obce

Znak obce: V červeném štítě šikmé stříbrné, vlnité břevno provázené nahoře otevřenou královskou korunou, dole dubovou snítkou s jedním žaludem, vše zlaté.

Co obecní znak symbolizuje: Královská koruna označuje královský hrad, vlnité břevno řeku a dubová snítka původní lesy v okolí. Znak obce je novodobý, obec jej získala v roce 1995, návrh vytvořil Jiří Hás.

www.obecnizbor.cz
© Obec Nižbor
Právní doložka
Editace