Dobrý podvečer, je úterý 29.9.2020, 19:41. Dnes má svátek Michal, zítra Jeroným.
Detail
Celý článek
Poválečný vývoj
2010-04-26 10:20:20 | Jiří Topinka
Krátce po osvobození se Nová Huť pod Nižborem v roce 1946 přejmenovala na nynější Nižbor a od roku 1949 se odtrhla od rakovnického okresu a stala se součástí definitivně Berounska. To již jeden rok existoval nový komunistický režim, jenž byl nastolen v únoru 1948 a měl přinést sociální spravedlnost. Namísto ní však došlo k nastolení totalitního systému, který tvrdě postihl i řadu obyvatel Nižboru (politické procesy, emigrace apod.). Navíc došlo v padesátých letech k nucené kolektivizaci zemědělství a socializaci všech živností a obchodu, což se podepsalo na úrovni zdejších služeb a zásobování. Určité zlepšení nastalo po výstavbě nové samoobsluhy v roce 1978.

Citelná poválečná bytová nouze se řešila zčásti výstavbou panelových domů v šedesátých letech (u sklárny), ale hlavně výstavbou rodinných domků na úpatí Šňárové, Žlubince i jinde. Zatímco v roce 1950 v Nižboru stálo jen 266 domů, do roku 1980 se jejich počet rozrostl na 319 (bez připojených obcí). V šedesátých a sedmdesátých letech se zlepšil stav místních komunikací a od roku 1952 byla zavedena pravidelná autobusová linka Nižbor – Beroun.

Struktura hospodářství v obci se příliš nezměnila. Sklárna však byla již v roce 1945 znárodněna, bývalý velkostatek převzalo po roce 1948 Státní rybářství Nižbor, později Jednotné zemědělské družstvo Beroun. Družstevní lihovar byl zestátněn roku 1954 a od roku 1960 zde podnik Aroma začal vyrábět vonné látky a přísady, později kosmetické přípravky. Důležitým zaměstnavatelem zdejších obyvatel byly Státní lesy a Státní rybářství se pstruhovými sádkami na potoku Vůznice (vznikly již ve 30. letech 20. století).

Spolkový a kulturní život obce se rozvíjel jednotně, vesměs pod patronací zdejších podniků (závodní kluby). Přesto dosáhl dobré úrovně, např. v případě divadelního souboru sklárny. Sokol se transformoval v Tělovýchovnou jednotu Jiskra, která sdružovala drtivou většinu příznivců sportu v obci a téměř desítku sportovních oddílů. Pro členy tenisového oddílu byl roku 1975 u bývalého Společenského klubu dokončen tenisový areál. Některé sporty díky svým reprezentantům přesáhly místní úroveň (např. v šedesátých letech odbíjená).

Velkou roli získala na Nižborsku v poválečné době rekreace. První chatky zde vyrůstaly již v době první republiky, ale teprve od konce padesátých let došlo ke skutečnému rozmachu tohoto druhu rekreace, včetně každoročního stanování pod hradem u Berounky v místech bývalého ostrova, jenž zanikl v padesátých letech 20. století v důsledku těžby písku. Na konci dvacátého století dosáhl počet rekreačních objektů v Nižboru (i se sloučenými Stradonicemi a Žloukovicemi) bezmála devíti set.

(Jiří Topinka)

Nižbor - základní informace

Foto Kód obce: 10468 0
IČZÚJ: 531596
Kraj: Středočeský
Okres: Beroun

Počet obyvatel: 2025
Výměra: 2857,76 ha
Hustota: 52,8 ob./km2

Finanční úřad: Finanční úřad v Berouně
Pověřený úřad: Beroun
Stavební úřad: Beroun
Matriční úřad: Beroun
Pověřený úřad s rozšířenou pravomocí: Beroun

Počet částí obcí: 3
Počet katastrálních území: 3
Počet základních sídelních jednotek: 3

Pošta: ANO
Škola: 1. - 5. třída
Zdravotnické zařízení: ANO
Policie: NE
Kanalizace: ANO
Voda: ANO
Plyn: ANO

Nižbor
Obec Nižbor se nachází v Křivoklátské vrchovině, která je charakterizována velmi členitým a rozmanitým povrchem. Krátké hřbety se tu střídají s hlubokými údolími potoků. Leží severozápadně od města Berouna v údolí řeky Berounky.

Krátce po osvobození se Nová Huť pod Nižborem v roce 1946 přejmenovala na nynější Nižbor a od roku 1949 se odtrhla od rakovnického okresu a stala se definitivně součástí Berounska.

Více o historii obce...

Obec Nižbor
Obec


Obec Nižbor
Obecní úřad Nižbor
Křivoklátská 26
267 05 Nižbor
tel. 311 693 213
fax 311 693 260

e-mail: obec.nizbor@telecom.cz
elektronická podatelna: podatelna@obecnizbor.cz

Pracovníci obecního úřadu
* účetní
* administrativní pracovnice

Starostka Kateřina Zusková
Místostarosta Pavel Hučko


úřední hodiny: pondělí a středa: 8-12, 13-18 hodin

bankovní spojení: 3025131/0100 KB Beroun
Adresa datové schránky: ppwbi4g

IČO: 00233641
DIČ: CZ00233641

Vlajka ČR Informační leták o obci - CZ
Vlajka ENG Informační leták o obci - ENG

Virtuální prohlídka
Rizika a nebezpečí
Nižborský list - jednotlivá čísla
Znak obce
Zank obce

Znak obce: V červeném štítě šikmé stříbrné, vlnité břevno provázené nahoře otevřenou královskou korunou, dole dubovou snítkou s jedním žaludem, vše zlaté.

Co obecní znak symbolizuje: Královská koruna označuje královský hrad, vlnité břevno řeku a dubová snítka původní lesy v okolí. Znak obce je novodobý, obec jej získala v roce 1995, návrh vytvořil Jiří Hás.

www.obecnizbor.cz
© Obec Nižbor
Právní doložka
Editace