Historie samosprávy

HistorieV době, kdy obce byly součástí šlechtických či jiných panství, stál v jejich čele rychtář, jmenovaný majitelem panství. Představoval vrchnostenského úředníka, zodpovědného svému pánu za pořádek v obci a řádný výběr daní. Ku pomoci měl několik obecních starších. Z nejstarších písemností obce víme, že koncem 18. století činil „rozpočet“ Nižboru méně než 15 zlatých, které byly získány od 12 poplatníků.

Posloupnost strostů
V době, kdy obce byly součástí šlechtických či jiných panství, stál v jejich čele rychtář, jmenovaný majitelem panství. Představoval vrchnostenského úředníka, zodpovědného svému pánu za pořádek v obci a řádný výběr daní. Ku pomoci měl několik obecních starších. Z nejstarších písemností obce víme, že koncem 18. století činil „rozpočet“ Nižboru méně než 15 zlatých, které byly získány od 12 poplatníků.

Tento jednoduchý systém platil až do roku 1848, kdy bylo zrušeno poddanství a obce se staly nezávislé na velkostatku (panství). Tehdy začal vznikat systém správy, který se v hlavních principech používá dodnes. V roce 1850 proběhly v Nižboru první obecní volby. Občané, kteří zaplatili určitou sumu obecních daní, měli právo volit své zástupce na tři roky. Členy obecního výboru se však bez ohledu na volby stali zástupci velkých poplatníků (např. velkostatku, podniků) – tzv. virilisté. Bohatší tedy měli větší vliv na události v obci. Tento systém, tzv. censovní soustava, po určitých úpravách platil až do vzniku první republiky. Zajímavé je, že hned při vzniku obcí se projevila snaha státu slučovat obce. Také k Nižboru se v letech 1850-1856 připojila sousední obec Nový Jáchymov. Obecní úřady fungovaly až do května 1945, kdy je nahradily národní výbory, u nichž však byla volitelnost po roce 1948 omezena tzv. jednotnou kandidátkou pod kontrolou komunistů. Teprve v roce 1990 došlo k návratu k původnímu názvu obecní úřad.

Další složkou samosprávy se od roku 1865 stala okresní zastupitelstva, samosprávné volené orgány, které se staraly o okresní infrastrukturu, kontrolovaly obecní hospodaření atd. Nižborsko spadalo pod pravomoc Okresního zastupitelstva Křivoklát, a to až do roku 1927, kdy byly tyto instituce v rámci reformy zrušeny.
Nad těmito samosprávnými orgány stály od roku 1850 okresní hejtmanství, později okresní úřady, které vykonávaly státní správu. Nižbor patřil do roku 1949 pod správu Okresního úřadu (resp. Okresního národního výboru) v Rakovníku, poté byl přičleněn k Berounsku.

Sídlo obecní správy bývalo ve vrchnostenské domě vždy v domě rychtáře. Ve stabilním katastru z roku 1854 se poprvé setkáváme se zmínkou o obecním domku čp. 42, který však byl pronajímám, a tak správu obce vedl starosta ze svého bydliště. Teprve roku 1884 obec zakoupila za 1525 zlatých domek čp. 102 u silnice po zámkem a zřídili zde chudobinec. Ten však po čase přestal být k tomuto účelu používán a stala se z něj v podstatě radnice. Radní zde zasedali až do roku 1939, kdy se přestěhovali do domu čp. 138. Od počátku devadesátých let 20. století sídlí obecní úřad v čp. 26.

(Jiří Topinka)